Издавачка кућа Митрополије дабробосанске „Дабар“, са сједиштем у манастиру Светог Николаја у Добрунској Ријеци код Вишеграда, објавила је двотомно издање богослужбене књиге „Србљак“, на преко 1.500 страница.
Овај пројекат рађен је по благослову Његовог високопреосвештенства митрополита дабробосанског Николаја, и трајао је три и по године.
Књиге су коричене у тврдом повезу, шивене, с натписима у златотиску. Први том има 746, а други 805 страница.
Из предговора
Пред нама се налази богослужбена књига у којој су сабране службе Србима светитељима под именом Србљак. Службе су распоређене по месецима и датумима црквене године и представљају допуну минејским службама које су у свакодневној богослужбеној употреби. Србљак је богослужбена књига која се непрестано допуњује јер се у Цркви образују и васпитавају Нови светитељи које Помесна српска Црква уврштава у календар, као чињеницу Богом потврђену.
Значај Србљака је од непроцењиве вредности за црквену педагогију. Богослужење Цркве представља место где се на Христоподобан начин остварује пуноћа живота са Светом Тројицом. Службе Србљака есхатолошки и пророчки откривају лепоту Царства небеског у личности Светитеља. Наше лично искуство живота у Христу остварује се као догађај заједнице, а богослужење има функционалну улогу у личносном општењу са Светитељима управо као благодатни однос. Доступност оваквог начина постојања у молитвеној синергији заједничарења открива саборни карактер црквене педагогије. Светитељи који су свој живот утемељили у Христу, благодаћу Светог Духа и усиновили се Богу Оцу, бивајући истинске личности постају вернима правило вере и образац побожности. На тај начин се богослужење открива као васпитач живота у Христу, односно етос богослужења има конкретне последице у виду еклисијалног начина постојања…
… Целокупно аскетско-благодатно искуство које се остварује у оквирима црквене педагогије је преточено богослужбене песме Србљака и престављају за оне који су остварили или су на путу да остваре црквени начин постојања, непроцењиво благо и неисказану радост молитвеног општења са Богом и Његовим Светима у којима се Бог прославља. Прослављајући Бога и Његове Свете и сами бивамо прослављени у Цркви остварујући своје вечно назначење на путу спасења и обожења.
Протојереј-ставрофор др Владимир Ступар