У књизи Глобализација и православље сабрани су најважнији текстови Марка С. Марковића, који данас представљају неоткривено благо српске мисли.
Од половине 20. до првих деценија 21. века Марко С. Марковић је упозоравао Србе на опасности комунизма, али и на опасности западног империјализма.
Тешко историјско искуство нам показује да је време да обацимо преживеле идеологије и готове рецепте и почнемо да градимо свој пут у будућност.
А5 формат, мек повез са клапнама, 248 страна
Глобализација и православље је књига која у најбољем светлу представља Марка С. Марковића, заборављеног мислиоца српске емиграције. Својим делом српску културу обогатио је увидима који су ретки за наш народ. Образован на традицијама руске теолошке и француске конзервативне мисли, посматрао је српску и европску историју и политику из перспективе која савременом читаоцу може бити страна, али то не значи да није дубоко истинита, напротив. После владике Николаја, аве Јустина и Жарка Видовића, Марковић је једини међу нама који је, као руски словенофили и боготражитељи, на време видео шта ће словенским народима донети окретање Западу.
О књизи Глобализација и православље
У првом поглављу књиге, „Маркова вера“, дата су два огледа о вери у васкрсење као суштини хришћанства и теизму као основи морала. Из хришћански утемељених ставова проистицала је његова радикална критика марксизма, о чему је друго поглавље ове књиге.
Последице примене марксизма виделе су се у Русији, која је пала под ударима бољшевичког насиља, чему су посвећени огледи у поглављу „Између Русије и Совјетије“.
Страдална судбина српског народа била је стална тема Марковићевог мишљења и списатељског сведочења. Ти текстови сабрани су У поглављу „Јаук и гробље је народ мој“ (стих Црњанског).
„Запад и Срби“, тема од које Марковић није одступао, доноси Марковићев интервју монаху Митрофану Хиландарцу с почетка 21. века, о новом европском поретку и нама, као и увид у српске илузије које су се разбиле о хриди француске и западноевропске политике.
Наравно, витез српске идеје из Орлеана целог живота се бавио и нашом косовском тематиком, што се види из записа у одељку „Косовско питање и српски одговор“.
У поглављу „Наде и разочарења“ дати су Марковићеви текстови о Савезу православних народа, који се никад није остварио, и због кога нас, ако се овако настави, чека слом страшнији од турског ропства.
Последње поглавље, „Српска апокалипса и светлост Откровења“ нуди пророчка прозрења Достојевског и Владике Николаја, која нам могу помоћи да се снађемо у часу у коме смо се обрели.
Владимир Димитријевић