САДРЖАЈ КОМПЛЕТА У 7 ТОМОВА:
- Свети Пајсије Светогорац – ЖИТИЈЕ
- Старац Пајсије Светогорац – ПОУКЕ: С БОЛОМ И ЉУБАВЉУ САВРЕМЕНОМ ЧОВЕКУ – ТОМ I
- Старац Пајсије Светогорац – ПОУКЕ: ДУХОВНО БУЂЕЊЕ – ТОМ II
- Старац Пајсије Светогорац – ПОУКЕ: ДУХОВНА БОРБА – ТОМ III
- Старац Пајсије Светогорац – ПОУКЕ: ПОРОДИЧНИ ЖИВОТ – ТОМ IV
- Старац Пајсије Светогорац – ПОУКЕ: СТРАСТИ И ВРЛИНЕ – ТОМ V
- Старац Пајсије Светогорац – ПОУКЕ: О МОЛИТВИ – ТОМ VI
ИЗ ПРЕДГОВОРА СВИХ СЕДАМ КЊИГА монахиње Филотеје, игуманије манастира Светог Јована Богослова, Суроти, Грчка:
Подаци садржани у овом житију претежно потичу из нашег саживота са Преподобним, из бележака које смо водиле за време синаксиса сестринства и током појединачних разговора, из његових писама упућених целом сестринству, али и сестрама понаособ; из многобројних сведочанстава, писаних и усмених, која су нам поверили клирици, монаси и лаици који су познавали Старца, као и из резултата теренских истраживања која смо спровели у местима у којима је Преподобни живео и подвизавао се…
… Наравно, колико год података да сакупимо за житије Светога, премало је; његово духовно благо је било добро осигурано у Божијој ризници. Живот светих је ”сакривен у Христу Богу” (Кол. 3, 3)…
… У његово житије нисмо уврстили многа чуда која он наставља да чини и након свог упокојења, имајући у виду оно што је сам писао у житију светог Арсенија: ”Благодат Божија није бунар из ког се црпи вода, па после остане сув – она је неисцрпни извор. Природно је да сада више помаже људима него што је помагао док је био на земљи, јер се сад налази близу небеског Оца…”
Књига ”С болом и љубављу савременом човеку” први је том у серији ”Поуке старца Пајсија Светогорца”. Материјал који је сакупљн током 28 година, уз писма која нам је са Свете Горе слао, разврстале смо по темама након Старчевог упокојења, да бисмо га лакше користиле у свакодневном животу обитељи. У овом нашем избору храбрила нас је Старчева вишегодишња замисао. Мислио је да напише ”једну књигу која би се дотицала и мирјана, и монаштва, и свештенства.” Ову своју замисао није стигао да оствари, јер је све своје време посветио рањеним душама, које су сваког дана пристизале у његову келију, а којима се давао, без обзира на своје мале снаге.- ”… Штедим помало себе, јер морам да увек могу. Могу – не могу, морам да могу.”
Други том, који носи наслов ”Духовно буђење”, обухвата теме које се тичу данашње стварности. Оне нас призивају на постојано бдење и спремност, припремајући нас на неприлике са којима ћемо се највероватније суочити. Јер – као што смо већ видели – обистињује се оно што је Старац често говорио: ”Прелазићемо из олује у олују. Неко време ће тако да буде; свеопшта пометња.”
Трећи том. Видевши како је у наше време ”грех постао мода”, блаженопочивши старац Пајсије посебно је наглашавао неопходност покајања и исповести, што је и приметно у последњој глави трећег тома. ”Покајање и исповест потребнији су данас више од свега, не би ли ђаво био лишен права која су му дали људи, а на основу којих он растура свет”, говорио нам је Старац.
Четвртим томом настављамо издавање поука блаженопочившег старца Пајсија, које (овај пут) обрађују теме везане за породицу и искушења са којима се човек суочава услед кризе коју преживљава савремена породица. Старац је говорио да је већину писама која је примао добијао (управо) од људи који су имали проблеме у породици. За узрок тих проблема Старац је сматрао удаљеност људи од Бога и њихово себељубље. ”Некада је живот био много мирнији, а и људи су били трпељиви. Данас су сви као запете пушке. Не могу да поднесу ни једну једину реч. А после аутоматски следи развод”, говорио је Старац.
У овом, петом тому – који се објављује благословом нашег архипастира, Преосвећеног митрополита касандријског господина Никодима – сабране су Старчеве поуке које се односе на страсти и врлине. Ове поуке не предтављају систематско учење, нити се свеобухватно односе на све страсти и врлине. Оне су састављене од Старчевих одговора на наша питања у вези са дијагнозом и лечењем страсти, као и практиковањем врлина. Ти одговори нису од значаја само за монахе, већ и за сваког човека који има ”добру бригу” за обделавање врлина.
Шести том. За старца Пајсија молитва је највећа могућност који нам је Бог дао како бисмо разговарали са Њим, тражећи Његову помоћ. Старца је болело када би видео како се људи муче борећи се ”својим слабашним људским силама”, иако би могли да траже помоћ од Бога, Који ”може да пошаље не само божанску силу, већ многе божанске силе; и тада се помоћ Божија не би више звала само божанска помоћ, већ чудо Божије.” Због тога је наглашавао да молитву треба да осећамо као потребу и покушавао да помогне онима који нису научили да се моле ”да поставе почетак, како би покренули срце ка молитви”…
БЕСПЛАТНИ ДОДАТАК: ПРЕУЗМИТЕ БЕСПЛАТНО У БОЉОЈ РЕЗОЛУЦИЈИ ОБА СЕРИЈАЛА ОД ПО 9 ЕПИЗОДА О СВЕТОМ ПАЈСИЈУ СВЕТОГОРЦУ НА ОВОМ ЛИНКУ