Свети исповједник Доситеј
Епископ нишки и Митрополит загребачки
(1878 – 1945)
Свети Доситеј (Васић) рођен је у Београду 5. децембра 1877. године. На крштењу је добио име Драгутин. Гимназију и богословију завршио је у Београду, а звање кандидата богословља стекао је након завршене Кијевске духовне академије, 1904. године. Усавршавао се у Берлину на философско–богословској групи наука, док је у Лајпцигу студирао чисту и експерименталну психологију. За Eпископа нишког хиротонисан је 25. маја 1913. Први је Mитрополит загребачки од 1933. године. Од тешких мучења која је претрпео првих дана оснивања НДХ никада се није опоравио. Упокојио се 1945, у манастиру Ваведење у Београду, гдје је и сахрањен. Уврштен је као исповједник у календар светих Православне цркве. Спомен светог Доситеја загребачког прославља се 13. јануара / 31. децембра.
Епископ нишки
Исте 1913. године, када је ступио на катедру нишких епископа, прослављен је јубилеј – 1600 година од доношења Миланског едикта. У извjештају са прославе објављеном у Богословском гласнику, стоји да је за добру организацију прославе заслужан ”млади и агилни епископ нишки Доситеј, који је тек недавно дошао на епископску катедру, већ је дао доказа свом организаторском таленту, као и о томе да будним оком мотри на све прилике у својој епархији. Преосвећени Епископ заслужује од свију најсрдачнију хвалу.“
У Нишу је владику Доситеја затекао и Први светски рат. У тешким и страдалним временима, владика Доситеј пројавио je неисцрпну доброту, љубав и предусретљивост, не само према грађанима Ниша, већ и према хиљадама избјеглица и несрећника. Око стотину ратне сирочади смјестио је 1915. године у манастиру светог Романа код Ђуниса, што им је омогућило да преживе рат.
Када је српска војска требало да се повуче преко Албаније у Грчку, новембра 1915. године, владика Доситеј остао је у Нишу, гдје је дочекао непријатељску војску. Са свештеницима и старцима, изашао је испред наоружаних окупатора и молио, у име заједничког страдања у прошлости од Турака и „највише у име наше једне свете хришћанске вере,“ да непријатељ поштеди старе и немоћне и напуштене жене и дјецу. Лично је гарантовао за ред и мир у Нишу. Бугарска војска је обећала да ће испунити молбу владике, али су га, само пет дана по заузимању града, насилно одвели и интернирали га у Бачковски манастир у Родопима. Касније је премјештен у Соколски манастир.
- Митрополија загребачко-љубљанска: Свети Доситеј загребачки
- Радио глас: Представљање књиге „Служитељ мира и љубави – Свети исповедник Доситеј” протођакона Далибора Мидића
- Нови Србљак: Акатист свт. Доситеју (Васићу), исповеднику, митрополиту загребачком (превод са срб. на цсл.).