Завјет и порицање је дубоко промишљена полемичка књига о странпутицама савремене теологије која под маском спасења опслужује интересе америчке империје.
Да ли ће наша Црква остати оно што је била вековима или ће попустити пред изазовима глобализације?
А5 формат, тврд повез, 216 страна
Завјет и порицање је књига која отворено говори о проблему који је могао да уочи сваки мислећи Србин. Да ли се наша света Црква, под налетом нових богословских теорија, полако претвара у још једну интелектуалну испоставу Мегалополиса? Да ли се под маском борбе против „етнофилетизма“ брише Светосавље, а уводи неко ново осећање вере, лишено везе са народом?
Аутор књиге, професор теологије на Православном богословском факутету Св. Василија Острошког у Фочи у овом делу показује како се то десило. Дарко Ристов Ђого прецизном и детаљном анализом показује ко је први формулисао такво богословско учење, али и одакле се проширило у Србију.
Критикујући творце ове школе мишљења, он показује и ништавост њихових теза и закључака. Аутор је такође и указао на време и контекст како је такво учење постало саставни део богословског образовања у Србији, као и на српске теологе и црквене великодостојнике који су га овде популарисали, додуше уз потребну дистанцу која данас недостаје.
Коначно, у завршним деловима студије о. Ђого показује и које су неминовне историјске и политичке последице оваквог богословља по судбину српског народа. На крају, остаје питање: хоћемо ли ми остати заветни народ Светог Саве или ћемо се, следујући фанарским теолозима, преобратити у бесловесно стадо савременог Мегалополиса који, нудећи „спасење“ за појединца, а критикујући тзв. национализам у Цркви, на крају уништава и Цркву, и хришћанску личност и њен народ.
Из књиге Завјет и порицање
У тренутку у коме се, након прокажености „Небеске Србије“ и земаљске Србије и даље појављују људи попут Арноа Гујона да посвједоче осмишљавајућу снагу косовског завјета и српског идентитета, Мегалополис продукује теологију једног Бога незадовољног „национализмом у Цркви“. Дакле: није српски завјет престао да хришћански осмишљава и оријентише наше животе већ је Мегалополису засметала управо та његова способност. Све су могућности отворене, само ако нису у Завјету већ у његовом напуштању. „Истинска теологија“ би, према Мегалополису, управо као и „добра књижевност“ и „релевантна наука“ требало да звуче на сваком језику исто, „ослобођено“ сјећањâ и идентитетâ предвиђених за укидање.
Биографија аутора
Дарко Ристов Ђого (Сарајево, 1983), редовни професор Новог Завјета на Православном богословском факултету Св. Василија Острошког у Фочи. У опсег његовог интересовања спадају богословска, политичко-теолошка, културолошка питања везана за српску и свеправославну прошлост и садашњицу. Објавио је до сада пет књига на српском језику и више студија и чланака на српском, руском, енглеском, румунском и немачком језику. Ожењен, отац четворо деце.